Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Dělení orgánů právnických osob

Orgány právnických osob dělíme podle různých kritérií do několika skupin. Rozeznáváme orgány:

  • Volené / nevolené
  • Individuální / kolektivní
  • Nejvyšší / statutární / kontrolní / rozhodčí

Za volený orgán se považuje každý orgán, jehož členem se osoba stává na základě volby. Rozšiřujícím výkladem však za volený orgán považujeme i orgán jmenovaný, případně ustanovený do funkce jiným obdobným způsobem (např. členem rady spolku je automaticky předseda jiného spolku). Nevoleným orgánem je v praxi pouze členská schůze nebo valná hromada spolku, tedy orgán, jehož členem se osoba stává proto, že je členem spolku. 
Rozdíly mezi volenými a nevolenými orgány je důležitý, protože pouze členové volených orgánů mají zákonem upravenou odpovědnost za výkon funkce (budeme o ní pojednávat v některém z dalších článků). 
Orgán může být jednočlenný (individuální), nebo kolektivní. Většina orgánů neziskových organizací je ze zákona kolektivních, výjimkou je ředitel ústavu nebo obecně prospěšné společnosti, revizor nadace, nadačního fondu, ústavu. U spolku může být v zásadě individuální každý volený orgán. Zákon připouští i více individuálních orgánů. V praxi je to běžné u společností s r.o. (jednatelé) a je to možné i u spolků (např. dva předsedové). Z praxe ale víme, že tzv. „inteligentní formulář“ pro zápis do spolkového rejstříku neumí více individuálních orgánů zapsat – zvolíme-li totiž systém orgánů individuální, nedovolí nám přidat více než jednu osobu. 
Struktura orgánů je jinak u většiny právních forem zákonem více či méně předepsána. Výjimkou je spolek, který si může v rámci dosti omezených limitů nastavit strukturu orgánů prakticky libovolně.  Jak už jsme dříve zmiňovali, statutární orgán je nezbytný, aby právnická osoba mohla jednak navenek. Povinnost ustanovit další orgány je pak závislá na dané právní formě. Ustanovení kontrolního orgánu je povinné pouze u nadace, nadačního fondu a obecně prospěšné společnosti. Rozhodčí orgán (v podobě rozhodčí komise) si ustanovují (volitelně) pouze některé spolky. 

 

Mgr. Petr Vít, právník AVPO ČR

Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.