Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Informace k poslaneckému návrhu na podporu soukromého dárcovství

Začátkem prázdnin jsme vás informovali o návrhu novely zákona o dani z příjmu, jehož autorem je pan poslanec Bauer z ODS. Cílem návrhu je podpořit soukromé dárcovství v době očekávané ekonomické recese. Konkrétně se jedná o to, že by dárci měli možnost snížit si o hodnotu darů daňový základ pro výpočet daně z příjmu, a to až do výše 30 %. Současná úprava umožňuje toto snížení pouze o 15 % v případě fyzických osob a 10 % u osob právnických.

Návrh pana poslance Bauera v současné chvíli čeká na projednání vládou. Poté o něm bude rozhodovat Poslanecká sněmovna. Jedná se o úpravu, která by mohla prospět celému neziskovému sektoru, proto vás prosíme, abyste použili svoje kontakty a přesvědčovali o jeho potřebnosti poslance, zejména ty z vládní koalice.

Důležitým argumentem je, že změna bude mít jen minimální dopady na výběr daní, pokud budou vůbec nějaké. Nepředpokládáme výrazné navýšení soukromých darů, jde spíše o to, udržet soukromé dárcovství při životě. Z toho důvodu je také platnost navrhované změny omezena na zdaňovací období 2020 a 2021, kdy je očekáván největší ekonomický propad.

Děkujeme Vám za spolupráci, o dalším vývoji nejen kolem tohoto návrhu ale v legislativě vůbec vás budeme informovat.