Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Lektorské dovednosti s Olgou Medlíkovou

Jak připravit workshop nebo pracovat s problémovými účastníky? Lektorské dovednosti školila pro AVPO Servisní Olga Medlíková.

I lektoři se potřebují vzdělávat. AVPO Servisní pro ně připravilo dvoudenní kurz s názvem Problematické situace v lektorské praxi a jejich řešení, který vedla zkušená lektorka a konzultantka Olga Medlíková. Účastníci si odnesli praktické tipy, jak pracovat s dynamikou skupiny, jak na různé typy problémových účastníků, a sami si pod vedením Medlíkové zkusili vytvořit vlastní workshop.

V místnosti se ozývají různé zvuky, které vydávají chrastítka, jimiž třesou účastníci. „Tak my asi patříme k sobě,“ konstatují dva z nich. Lektorka Olga Medlíková právě názorně předvádí, pomocí jakých technik se účastníci kurzů dají rozdělovat do skupin. „Můžete použít pexeso, rozpůlená přísloví, ale třeba i vůně,“ vysvětluje.

Na jejím dvoudenním kurzu, který se věnoval lektorským dovednostem a převážně řešením problémových situací, se sešli lektoři, kteří si chtěli rozšířit své dovednosti. Medlíková například představila jednotlivé typy problémových účastníků a následně společně se skupinou řešila, jak s takovými lidmi pracovat. „Mluvka se vyjadřuje ke všemu a je nezastavitelný, může pak otrávit celou skupinu. Vrtil si zase neustále cvaká tužkou nebo ťuká nohou, což může vadit jak účastníkům, tak lektorovi,“ dává Medlíková příklady několika typů problematických účastníků.

Jedním z nástrojů, jak řešit tyto situace, je třeba tlak na čas a výkon – pokud je mluvka nezastavitelný, ale i pokud je celé publikum zrovna nesoustředěné a probírá se důležité téma. U vrtila pak funguje se zeptat na jeho potřeby, ovšem bez hodnotících prvků. „Můžete se třeba zeptat: Vidím, že se vrtíte, sedí se vám dobře? Chcete pauzu? Můžu udělat něco jinak?“ vysvětluje Medlíková.

Během druhého dne kurzu si účastníci v dvou skupinách vyzkoušeli vytvořit vlastní workshop, který následně předvedli druhé polovině. První skupina vedla workshop o psaní tiskové zprávy, ta druhá o založení e-shopu. „Kurz s Olgou Medlíkovou je pro mě užitečnou zpětnou vazbou k metodám a přístupům, které sama jako lektor používám. Získala jsem praktické tipy, jak své semináře a workshopy oživit, a taky chuť se do jejich vylepšení hned pustit,“ hodnotí kurz jedna z účastnic Zuzana Zděnková. 

Olgu Medlíkovou můžete potkat i na dalších seminářích. Např. 8. října povede společně s Markem Šedivým seminář zaměřený na práci se správní radou. Více o této akci naleznete zde. 

Autor článku: Nikola Sedloňová