Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Pacientské organizace svůj status před poslanci uhájily. O zákoně nyní rozhodnou senátoři.

Pacientské organizace, kterým kvůli jejich právní formě hrozilo vyřazení ze skupiny organizací hájících zájmy pacientů, svůj status v poslanecké sněmovně uhájily. Poslanci po živé debatě nakonec podpořili pozměňovací návrh poslance ODS a předsedy Ústavně právního výboru Marka Bendy, který umožní, aby pacientskými organizacemi byly nadále vedle spolků také obecně prospěšné organizace nebo ústavy. Marek Benda argumentoval mimo jiné tím, že pacientská organizace bezpochyby musí zastupovat pacienty, nicméně to nezajistí žádná vybraná právní forma, ale je třeba hledět na další kritéria. V debatě také upozornil, že nelze po pacientských organizacích žádat transformaci zpátky na spolek.

Zákonem o veřejném zdravotním pojištění, jehož součástí je i definice pacientské organizace, se nyní bude zabývat Senát.

Je to velké vítězství. Návrh nakonec podpořili poslanci napříč politickým spektrem a zlomili tak původně negativní stanovisko ministerstva zdravotnictví i Výboru pro zdravotnictví. Přičítám to hlavně skvělé práci našich členských i nečlenských organizací, které od začátku s poslanci aktivně komunikovaly a snažily se na základě faktů a věcné argumentace vysvětlit nesmyslnost a diskriminační charakter původní verze návrhu,“ uvádí prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle něj největší dík patří předkladateli návrhu Marku Bendovi, také zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové, ale i dalším poslancům ze všech politických stran, kteří se do debaty aktivně vložili a přispěli tak k jeho schválení. Za zmínku stojí zejména poslanci pirátské strany, kteří řešili nastalou situaci vlastním pozměňovacím návrhem. „Se vstřícností jsme se setkali i v Senátu, kde jsme návrh v předstihu konzultovali například s předsedou zdravotního výboru senátorem Romanem Krausem nebo senátorkou Jitkou Chalánkovou. Podpůrné stanovisko z Evropské lékové agentury jsme pak získali s pomocí europoslance Tomáše Zdechovského,“ doplňuje Šedivý.

Zástupci AVPO ČR se v příštích dnech obrátí i na senátory a požádají je, aby podpořili definici pacientských organizací ve verzi schválené sněmovnou.