Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Podpořili jsme dvacet neziskových organizací

Projekt „Posilováním kompetencí neziskových organizaci k silné občanské společnosti“, který si kladl za cíl pomoci malým neziskovým organizacím v jejich rozvoji, skončil více než úspěšně. Projekt naplnil většinu kritérií
a významně pomohl dvaceti menším neziskovým organizacím z celé ČR.

Startovali jsme v říjnu 2020. Začátek provázely komplikace spojené s restrikcemi pandemie Covid-19. Přesto
se nám podařilo on-line formou realizovat plánovaných 14 kulatých stolů v regionech, díky kterým projevilo zájem
o účast v projektu 38 neziskových organizací. Z nich bylo nejprve, v souladu s plány projektu, vybráno sedmnáct. Díky úsporám však byla účast umožněna celkem dvaceti organizacím.

Tyto organizace prošly nejprve vstupní procesní analýzou dle modelu PAN®, na základě které si určily své rozvojové cíle. Pomocí mentorů a expertů v různých oblastech naplňovali zástupci těchto organizací své cíle. Pro další vzdělávání mohli účastníci využívat účasti na tematicky zaměřených workshopech a konferencích. Zároveň měli možnost absolvovat stáž u zkušených a prověřených organizací, držitelů značky spolehlivosti. Na závěr projektu proběhlo závěrečné (výstupní) hodnocení. Z něj vyplynulo, že organizační změny zavedlo všech dvacet zapojených organizací. Rovněž všech dvacet organizací pracovalo na naplnění stanovených cílů, které celkově nebo částečně naplnily ze 76 %.

Ze závěrečného hodnotícího dotazníku, který účastníci projektu vyplňovali, vyplynulo, že organizace se nejvíce posouvaly v oblastech strategického plánování, komunikace či řízení týmů a dále velmi dobře hodnotily i zapojení svých členů do poslání organizace.

„Projekt měl pozitivní efekt i pro Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR. Naučili jsme se využívat on-line prostor. Jedna z organizací, která se účastnila projektu, má zájem získat značku spolehlivosti a další se stala naším členem“, shrnula ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová přínosy projektu. „Velice úspěšné byly také nabízené stáže. Tento model plánujeme zájemcům nabízet i nadále. Celkem jsme organizacím poskytli 360 hodin mentoringu a 344 hodin expertních konzultací (poradenství). Ráda bych poděkovala Nadaci OSF za spolupráci, bez financí z programu Active Citizens Fund by naše pomoc nebyla“, doplnila Monika Jindrová.

Jako ohlédnutí za projektem jsou vytvořeny dva dokumenty, Sborník příkladů dobré praxe a Zhodnocení přínosů projektu, které jsou volně ke stažení na webové stránce projektu https://www.avpo.cz/sodvahou/.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Číslo projektu: 62500-2019-003-0034

Důležité odkazy:

Webová stránka projektu: https://www.avpo.cz/sodvahou

Webová stránka hodnocení značky spolehlivosti: https://www.znackaspolehlivosti.cz/

 

 

Tisková zpráva ke stažení v PDF.

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje a vede organizace k profesionalitě. Pro soukromé dárce vytváří podmínky pro darování bez obav. Prověřeným veřejně prospěšným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. Organizace, které mají zájem o členství v asociaci, o sobě musí poskytnout údaje přesahující rámec současných zákonných povinností. Účelem tohoto opatření je jasně deklarovat svoji transparentnost.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, a o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství. Asociace má více než 110 členů, více informací na www.avpo.cz.

 

Kontaktní osoba:

Ing. Hana Čepová, projektová manažerka

mobil: 603 852 740
e-mail: cepova@avpo.cz

#sodvahou; #avpocr