Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Příběh Eriky Lackové, klientky organizace IQ Roma servis

Nedávno jsem měla příležitost mluvit s paní Erikou Lackovou a vyslechnout si její příběh. Když jsem ho poprvé slyšela, opravdu se mě dotkl a ráda bych ho předala dále. S paní Lackovou jsme se setkaly v naší organizaci IQ Roma servis, kde jsem měla příležitost vše vyslechnout a zaznamenat.

Paní Erika žila dlouhá léta se svým přítelem v jeho brněnském bytě. Jejich vztah nebyl zrovna harmonický. Přítel paní Eriky se často choval agresivně a šla z něj hrůza. Postupně se u něho začala projevovat velká záliba v pití alkoholu, která později přerostla v plnohodnotný alkoholismus. Tou dobou byla paní Erika přibližně ve středních letech a shodou okolností se jí podařilo s přítelem přijít do jiného stavu. Už tak těžká situace paní Eriky se ještě zhoršila, protože těhotenství v pokročilejším věku s sebou neslo nemalá zdravotní rizika. Naštěstí však vše proběhlo, jak mělo, a narodil se jí syn Daniel.

Přítele paní Eriky příchod syna na svět nijak nezměnil a ani mu nezavdal v úbytku agresivity. Problémy s alkoholem stále přetrvávaly a značně narušovaly rozpočet rodiny. Majitel bytu se rozhodl byt rekonstruovat a v důsledku toho zvednout nájem.  Rodina paní Eriky už nebyla schopna zvýšený nájem finančně utáhnout a museli byt opustit.

Z beznadějné situace, kdy jim hrozilo bezdomovectví, jim pomohl otec přítele paní Eriky, který mladou rodinu nechal bydlet u sebe v bytě. Sám starý pán nežil se svojí manželkou, ač byli stále sezdáni – žili odděleně. Po nastěhování k otci začal opět přítel paní Eriky propadat alkoholu a opět ji fyzicky napadal. Jeho otec tomu naštěstí nedokázal přihlížet, a tak zakročil a svého syna z bytu vyhodil. Nyní v bytě bydleli pouze paní Erika s Danielem a jeho dědečkem. Uplynul nějaký čas, kdy se zdálo, že vše bude relativně v pořádku. Vše ale změnila smrt babičky, která s nimi sice nežila, ale stále spolu s dědečkem měli dobré vztahy. Její smrt ho zdrtila. Později se ukázalo, že měla dluhy, ty přešly na starého pána a ten bohužel nedokázal dluhy splácet. Neúprosnost situace si nakonec vybrala svoji daň v podobě jeho sebevraždy.

Bylo to na narozeniny malého Daniela, kdy paní Erika přišla se synem domů a v kuchyni našli dárek od dědečka – koloběžku, kterou si syn velmi přál. Ta udělala Danovi obrovskou radost. Paní Erika tehdy chtěla poděkovat za krásný dárek pro syna. Začala se po něm shánět, nalezla ho až v koupelně, bez známek života, oběsil se.

Tato událost silně otřásla jak paní Erikou, tak především malým Danem, pro kterého se stal tento zážitek opravdovým traumatem. Chlapec tvrdil, že slyší zvláštní zvuky vycházející z koupelny, a v bytě se bál. Došlo to tak daleko, že nezvládal nástup do první třídy, protože byl vystrašený a nechtěl ze školy chodit domů. Paní Erika vyřešila tuto situaci jediným možným způsobem a to tak, že se synem opustili byt. Opět jim hrozilo bezdomovectví, ale podařilo se jim sehnat místo na ubytovně.

Paní Erika dostala práci jako pomocná síla v kuchyni. Měla obrovskou radost, znamenalo to příjem pro ni a jejího syna. Avšak zároveň s radostí se dostavila další vlna strachu. Paní Erika se bála o svého syna, který musel bývat na ubytovně pozdě do noci sám, protože práce paní Eriky probíhala především v nočních hodinách. Sama bohužel bydlení na volném trhu nesehnala. Až rada kamarádky ji přivedla k nám do IQ Roma servisu.

To byl důvod, proč se nakonec obrátila na naši organizaci s prosbou o pomoc v otázce hledání vhodného bytu. Bytu, který by skýtal bezpečí pro jejího malého synka a ve kterém by se oba společně cítili dobře a rádi se tam vraceli.

U nás se paní Erika setkala s terénním pracovníkem, který ji provedl celým procesem hledání vhodného bydlení od orientace v inzerátech po zajištění finančních prostředků na kauci. Terénní pracovník poskytl paní Erice odborné i psychosociální poradenství, společně také oslovili několik nadací a nadačních fondů, kde hledali finanční podporu na kauci v novém bytě. V rámci vyřizování dokumentace pro finanční podporu spolu terénní pracovník i paní Erika navštívili místní orgán sociálně-právní ochrany dětí i úřad práce, kde byla paní Erika poprvé. Tuto dokumentaci doplnili o dobrozdání organizace a paní Erice projekt Adoptuj Marii kauci přislíbil.

Organizace byt pro paní Eriku a jejího syna (s jejich vydatnou pomocí) sehnala a pomohla zaplatit kauci z nadačního příspěvku, se kterým paní Erice pomohli, tak aby jim nic nebránilo v nastěhování. A právě dnes, 1.11., se paní Erika se synem stěhují do nového bytu.

Pevně věříme, že se nakonec vše v dobré obrátilo, a nyní již bude paní Erice a malému Danovi dobře. Věřím, že konečně nalezli místo, kde budou v bezpečí a které budou moci nazývat domovem.

Za tým IQ Roma servisu

Veronika Štiglerová