Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Stále hájíme právo pacientských organizací nespolkového typu na zastupování svých pacientů

V příštím týdnu má proběhnout jednání sněmovního Výboru pro zdravotnictví, kde se budou před třetím čtením projednávat pozměňovací návrhy k novele zákona č. 48 o veřejném zdravotním  pojištění. Tři z nich obsahují i změnu definice pacientských organizací. Pokud totiž projde současný návrh, jako pacientské se budou moci na Ministerstvu zdravotnictví registrovat pouze spolky, obecně prospěšné společnosti a ústavy ztratí status pacientské organizace přijdou tak o možnost vysílat své pacienty do vyjednávacích procesů na ministerstvu a v pojišťovnách.

Na problém s definicí pacientské organizace vázané pouze na právní formu spolku Ministerstvo zdravotnictví AVPO ČR upozorňuje dlouhodobě. Naposledy v rámci vnějšího připomínkového řízení na podzim minulého roku, kdy se poprvé definice objevila v paragrafovém znění v novele zákona o zdravotních službách. Naše zásadní připomínky bohužel nebyly doposud vypořádány.

Proto nás překvapilo, že se definice před časem bez vědomí části pacientského sektoru objevila ve sněmovně jako součást poslaneckého pozměňovacího předsedkyně Výboru pro zdravotnictví profesorky Věry Adámkové. Od té doby prakticky stíháme rozjetý vlak, abych upozornili na dopady, které takový návrh může způsobit. Podle nás, ale též i podle renomovaných právníků jako je Lenka Deverová, Petr Vít a další, jde o diskriminační definici.

Výbor pro zdravotnictví bude příští týden projednávat tři pozměňovací návrhy. Dva z nich doplňují definici pacientské organizace o obecně prospěšné společnosti a ústavy. Jde o pozměňovací návrh Olgy Richterové a pozměňovací návrh Marka Bendy. Třetí pozměňovací návrh Adama Vojtěcha není řešením, pouze stanovuje roční lhůtu na založení nového spolku jako nástupnické organizace pro „ópéesky“ a ústavy. To ale současná legislativa neumožňuje.

Pokud projde současný návrh nebo pozměňovací návrh Adama Vojtěcha, obáváme se, že to zásadně naruší právní jistotu a může to do budoucna znamenat nebezpečný precedent i v jiných oblastech.