Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

TZ: Záchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky

Žádá Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.
Praha, 22. března 2020: S žádostí o podporu sociálních podniků, které mají právní formu neziskové organizace, se o víkendu na vládu obrátili zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR). Ta zastřešuje téměř stovku veřejně prospěšných organizací a mezi nimi i veřejně prospěšné sociální podniky, které provozují například kavárny nebo pekárny, poskytují úklidové a jiné pomocné práce nebo dodávají na trh produkty vyráběné handicapovanými klienty. Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého by měla vláda při přípravě záchranných programů pro podnikatele myslet i na tyto veřejně prospěšné podniky s právní formou neziskových organizací (obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky, nadační fondy a církevní právnické organizace) a zahrnout je mezi příjemce chystané pomoci státu.

Svou žádost směrovali zástupci AVPO ČR vedle premiéra Babiše také na ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou před očekávanými jednáními vlády o záchranném balíčku pro podnikatele.

Sociální podniky a organizace, které si alespoň zčásti obstarávají příjmy vlastní aktivitou, zaměstnávají mnoho pracovníků a jejich zaměstnanci nejsou odměňováni pouze z dotací, ale z velké části z prodeje produktů a služeb. Většina z nich se již připravuje na výrazné škrty a zejména na odliv darů fyzických a darů od právnických osob, který spolu s ekonomickou krizí s jistotou nastane,“ popisuje situaci sociálních podniků Marek Šedivý a současně varuje: „Výpadek v příjmech těchto veřejně prospěšných podniků odhadujeme ve výši několika desítek procent. Pokud stát nepodá těmto organizacím pomocnou ruku podobně jako živnostníkům a malým podnikatelům, dojde k zániku mnoha veřejně prospěšných služeb.“

Příkladem ohrožených podniků s formou neziskové organizace může být například veřejnosti známé Sdružení Neratov v Orlických horách, které již bylo nuceno zavřít hospodu, jídelnu i vlastní pivovar. Organizace Pferda musela na Rychnovsku a Náchodsku zastavit provoz kavárny, pekárny a úklidových služeb, které provozuje s pomocí svých handicapovaných zaměstnanců. Ohrožen je i pražský spolek Toulcův dvůr, který žije z příjmů z provozování hostelu, školky, jídelny a kroužků, všechny tyto činnosti musely být zastaveny.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR je od roku 2010 nadoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje téměř stovku neziskových organizací servisního typu, které poskytující veřejně prospěšné služby. Je členem Unie zaměstnavatelských svazů ČR. AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací. www.avpo.cz, www.znacka-spolehlivosti.cz

Kontakt:

Marek Šedivý, AVPO ČR, +420 603 154 999, sedivy@avpo.cz