Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Už tři desítky veřejně prospěšných organizací jsou držiteli značky spolehlivosti

Česká abilympijská asociace, Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí a Péče o duševní zdraví – tyto tři veřejně prospěšné organizace rozšířily řady držitelů značky spolehlivosti. Značkou spolehlivosti se tak v Česku mohou pochlubit již tři desítky prověřených organizací. Svou pozici také obhájila Charita Česká Lípa.

Značku spolehlivosti uděluje nezávislá Rada pro hodnocení spolehlivosti na základě výsledků důkladného hodnocení nezávislými experty pro oblast financování a řízení neziskových organizací.

„Žijeme v nepřehledné době, kdy stále více roste význam rčení důvěřuj, ale prověřuj. O to víc to platí v oblasti peněz, které dárci věnují na bohulibé účely veřejně prospěšným organizacím. Známá organizace z médií ještě nemusí být zárukou toho, že dar doputuje tam, kam má. Proto Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nabízí možnost veřejně prospěšným organizacím nechat se prověřit nezávislým auditem celé organizace. Jsem rád, že jsme překročili hranici 30 organizací, které neváhají jít s kůží na trh a pustí si dovnitř nezávislého hodnotitele. To dělají pravidelně a my se pak můžeme dárcům zaručit, že spolehlivost a poctivost těchto organizací je na té nejvyšší úrovni. Když zklamou, je jim značka odebrána,“ říká Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, která značku spolehlivosti pro dárce spravuje a zveřejňuje seznam prověřených organizací.  Značku spolehlivosti nevyužívají jen individuální dárci, ale také firmy. Proces hodnocení neziskových organizací využívají například společnosti Škoda Auto či Sirowa Czech. Značku spolehlivosti dále podporuje např. Alza.cz, Nadace J&T.

Stručné informace o nových držitelích značky spolehlivosti:

Spolek Česká abilympijská asociace vznikl v Pardubicích před více 25 lety. Posláním spolku je především pomáhat lidem s hendikepem a bořit tak bariéry mezi světy zdravých a hendikepovaných. Spolek je jedním z největších zaměstnavatelů lidí s hendikepem v Pardubicích, v současné době zaměstnává více než 60 lidí s hendikepem na nejrůznějších pracovních pozicích (od pekaře po administrativní pozice). 

Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí je součástí celorepublikové sítě sociálních služeb Diakonie ČCE. Jejich registrované sociální služby poskytují v Královehradeckém a Libereckém kraji. Věnují se rané péči, sociálně aktivizačním službám pro rodiny s dětmi ve Vrchlabí a Jilemnici, sociální službě Spirála a osobní asistenci.

Posláním spolku Péče o duševní zdraví je více než 25 let pomáhat lidem žít s duševní nemocí. Zaměřuje se především na pomoc lidem s vážným duševním onemocněním, jako je schizofrenie či afektivní poruchy. Působí po celém pardubickém, chrudimském, orlickoústeckém, královéhradeckém, jičínském, rychnovském a náchodském okrese. V Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové poskytují navíc služby zdravotní v Centrech duševního zdraví. Díky snadné dostupnosti služeb podporují v Pardubickém a Královéhradeckém kraji bezmála 900 lidí ročně.

 O značce spolehlivosti:

Značka spolehlivosti je součástí etablovaného programu Česká kvalita. Slouží soukromým dárcům jako vodítko při jejich rozhodování, kterou organizaci si k podpoře vybrat. Garantuje jim, že finanční podpora bude využita smysluplně a efektivně. V současné době se může touto značkou prokázat celkem 30 neziskových organizací. Jejich seznam Asociace veřejně prospěšných organizací ČR zveřejňuje na webové stránce www.znacka-spolehlivosti.cz.

Kontakt: Aleš Mrázek, tel.: 739 655 241, mrazek@avpo.cz