Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Lenka Kohoutová

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volební kampaně finišují. V pátek a v sobotu se otevřou volební místnosti a máme možnost zvolit si své zástupce na funkční období čtyř let. Ptali jsme se, zda kandidují osobnosti z řad našich členských organizací. Přinášíme medailonky dvou kandidátek, přejeme jim hodně úspěchů a kroužků.

Lenka Kohoutová
Koalice SPOLU, 27. místo na kandidátce v Praze

Členka správní rady Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, předsedkyně Sociální a zdravotní sekce. Spoluzakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. Předsedkyně Sekce zdravotně sociální v Hospodářské komoře hlavního města Prahy. Žije v Praze, má dospělou dceru.
Ve volném čase ráda jezdí na kole, lyžuje, plave a cestuje. Odpočívá sportem nebo pomáhá jako dobrovolník, to Lenku naplňuje a drží v kontaktu s realitou života, která je někdy hodně drsná.

Jaká byla Vaše cesta k neziskovému sektoru/organizaci?

Byl to přirozený vývoj, postupně od práce zdravotní sestry, kde jsem viděla, že zdraví a děti jsou nejcennější věcí, které v životě máme. Ale pokud někdo v životě není ve stoprocentní zdravotní kondici, žije s postižením nebo s chronickou nemocí, stát mu pomáhá buď málo nebo neohrabaně a proto to zkouším měnit. Protože stačí okamžik a takovou pomoc může potřebovat kdokoliv z nás či našich blízkých.

Přemýšlela jste, že někdy odejdete do soukromého sektoru? Co Vás u nezisku drží?

V soukromém sektoru jsem samozřejmě také pracovala. Ale v neziskovém sektoru mě drží ta možnost pomáhat druhým a něco měnit k lepšímu.

Proč jste se rozhodla kandidovat v parlamentních volbách?

Protože nemohu překousnout, aby byla pomoc nejslabším a lidem, kteří se ocitnou ve složité životní situaci na okraji zájmu politiků. To chci změnit. Kdy jindy by nám stát měl pomoci, než ve chvíli, kdy si sami nemůžeme pomoci sami? 

Předpokládáme, že do voleb jdete jako kandidátka s hlavním zájmem o neziskovou a sociální sféru. Jaká konkrétní zlepšení navrhujete? Co jsou Vaše priority?

Mezi mé priority patří sociálně zdravotní pomezí. Například člověk se zdravotním postižením nemá čekat na přiznání invalidního důchodu a příspěvku na péči déle jak 30 dní. Když člověk se zdravotním postižením pracuje, nesmí mu stát snížit stupeň invalidity. Naopak má mít nárok na přepočet důchodu jako je tomu třeba u starobních důchodců. Stát nesmí lidi trestat za to, že jsou aktivní a pracují, o to méně lidi se zdravotním hendikepem.

Zároveň chci změnit náhled na neziskový sektor. Poslední dobou si jej různí křiklouni a hysterici berou jako otloukánka, do kterého lze kdykoliv kopnout. Přitom naprosto drtivá většina neziskových organizací pomáhá tam, kam stát nedosáhne. Pomáhají lidem, které stát nevidí nebo vidět nechce. Chci ochránit organizace poskytující pomoc a péči lidem s hendikepem, kterým nikdo jiný nepomůže. To, co se okolo nich nyní děje je neuctivé a dehonestující.

S jakým programem pro tuto oblast jde strana, za níž kandidujete – vypíchněte tři hlavní body.

Chceme nastavit dlouhodobé financování sociálních služeb, finanční podporu rodinám, které se starají o své blízké s postižením a daňový odečet nákladů na sociální služby.

Dále chceme změnu systému sociálních služeb. Je potřeba zajistit dostatek služeb s odpovídající kvalitou. Lidé, kteří v sociálních službách pracují, musí být odpovídajícím způsobem zaplaceni.

Osobně bych se ráda zasadila o to, aby už u nás bylo jasné, že největší pokoj v pobytové službě je dvoulůžkový. Důležité je dokončení psychiatrické reformy, která nebude jen o proklamacích, ale s provazbou na sociální služby.

Kdybyste mohla změnit jednu jedinou věc důležitou pro práci, jakou děláte, která by to byla?

Zdraví, abych svou práci mohla dělat co nejdéle.

Rozesmálo Vás něco v poslední době při Vaší práci/udělalo radost?

Baví mě klienti, kterým poskytujeme v Domově službu. Naposledy mě klientka vyčinila za to, že na rozdíl od ní nemám nalakované nehty. To mě rozesmálo, já to prostě nestihla.

Proč by měli lidé volit právě Vás – tři stručné důvody.

Politiku znám, jsem s praxe s jasnými zkušenostmi a všechno co dělám myslím vážně, nemluvím do větru.

Jakou vládu si přejete? Stručně.

Přeji si vládu bez komunistů a STBáků. Přeji si vládu, která nastaví změnu a zastaví neskutečné zadlužování nás a našich dětí. Přeji si vládu, která mi pomůže, když budu ve složité životní situaci, vládu které budu moci věřit.

Děkujeme za rozhovor