Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Značku spolehlivosti obhájila obecně prospěšná společnost Na počátku, novým držitelem je spolek Toulcův Dvůr

Tisková zpráva Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR)

Praha, 16. října 2020: Rada pro hodnocení spolehlivosti veřejně prospěšných organizací přidělila dvě nové značky spolehlivosti. Jedna putuje k obecně prospěšné společnosti Na počátku, která poskytuje profesionální podporu a pomoc těhotným ženám a maminkám s dětmi v tísni. Organizace získala značku spolehlivosti již po třetí. Úplně novým držitelem značky se pak stal spolek Toulcův dvůr, který spravuje starobylý statek v pražské Hostivaři a provozuje zde mimo jiné mateřskou školku, jídelnu, farmu zvířat a věnuje se enviromentálnímu vzdělávání dětí.

Značku spolehlivosti spravuje Asociace veřejně prospěšných organizací ČR od roku 2014 a v současné eviduje 19 držitelů značky, jejichž seznam je zveřejňován na www.znacka-spolehlivosti.cz.

Jsme rádi, že do rodiny držitelů značky přibyl jeden staronový i úplně nový člen. V obou případech se jedná o skvěle fungující organizace, které se chovají transparentně a zodpovědně naplňují poslání, které si daly do vínku,“ říká k rozhodnutí tajemník asociace a metodik hodnocení Aleš Mrázek.

Značku spolehlivosti uděluje odborná rada na období tří let. V průběhu tříleté periody probíhá po každém roce ověřovací hodnocení a po třech letech je držitel značky spolehlivosti znovu podroben detailnímu hodnocení.

Podle Marka Šedivého, prezidenta AVPO ČR, je značka spolehlivosti mimo jiné zárukou pro dárce, že s jejich dary vybrané organizace nakládají v souladu se svou prací a posláním: „V této chvíli máme 19 držitelů značky spolehlivosti. Vzhledem k celkovému počtu neziskovek v Česku je to sice jen zlomek, ale o to větší hodnotu značka má pro lidi, kteří zvažují finanční podporu některé z neziskových organizací. Díky udělené značce mají dárci jistotu, že jejich dary budou poctivě využity. V rámci hodnocení se totiž posuzuje i to, kolik času a zdrojů organizace věnuje naplňování svého poslání a kolik utratí na vlastní správu a fundraising. Pokud organizace přestane splňovat stanovené podmínky pro udělení značky, může být takové organizaci značka odejmuta.“

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že daná organizace naplňuje svoje poslání a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, o prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství a o odpuštění silniční daně pro charitativní organizace.

Pro více informací: Marek Šedivý, AVPO ČR, 603 154 999