Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Známe vítěze cen Neziskovka roku a Zlatý banán 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR a Nadace rozvoje občanské společnosti

Praha, 27. ledna 2021:  Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) předaly vybraným neziskovým organizacím ceny Neziskovka roku 2020 a Zlatý banán za nejlepší příběh.

Vítězem mezi malými neziskovkami se stal Český svaz chovatelů z Mikulášovic, v kategorii Velká neziskovka bodovala Charita Uherský Brod. V kategorii Střední neziskovka roku porota neudělila žádné místo.

Vůbec poprvé byla letos udělena také cena „Neziskový čin roku“. Z celkového množství 58 přihlášených činů vyhrála aplikace Nepanikař, prostřednictvím které mohou lidé s psychickými obtížemi vyhledat rychle potřebnou pomoc.

Ocenění Neziskovka roku tradičně uděluje NROS.

„Neziskovky roku jsme letos vybírali již po osmé, tentokrát z celkového množství 38 přihlášených. Věřím, že finálním výběrem soutěž obhájila svou pověst nezávislého a prestižního ocenění pro nejlépe řízené neziskovky v České republice,“ uvedla ředitelka NROS Taťána Plecháčková. Současně vyzdvihla vítězný projekt v nové kategorii „Neziskový čin roku“, který organizátoři zařadili do soutěže mimo jiné v reakci na probíhající pandemii COVIDU a její dopady do řady oblastí života. „Původně šlo o mobilní aplikaci, která jako první v ČR pomáhala lidem s duševním onemocněním, dnes funguje v devíti světových jazycích a pomáhá uživatelům ze 151 zemí světa. Jen v ČR zachránila minimálně 100 životů,“ uvádí autorka Veronika Kamenská. 

Soutěž o příběh roku „Zlatý banán“, do které se mohou oproti ceně Neziskovka roku zapojit výhradně organizace s udělenou značkou spolehlivosti, vyhrál Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech.

Porota soutěže složená z dárců a zástupců médií ocenila životní příběh pracovnice Jany, která v hospici jako fundraiserka shání dárce a potřebné finanční prostředky.

Bodovaly také organizace Dejme dětem šanci a Aliance žen s rakovinou prsu.

Jana se do Posázaví přistěhovala před sedmi lety. Po prvním roce v hospici musela ale svou práci opustit, protože ji nezvládala po psychické stránce. Po dvou letech se ale dokázala vrátit s potřebným nadhledem a od té doby pro hospic zajišťuje finanční zdroje a komunikuje s dárci,“ uvedl ředitelka
AVPO ČR Monika Jindrová k vítěznému příběhu z čerčanského hospice. Příběh Jany získal také speciální cenu Akademie ČTK.

Druhé místo v soutěži o příběh roku si odnesla organizace Dejme dětem šanci, která pomáhá konkrétním dětem a mladým lidem z dětských domovů na jejich cestě k samostatnosti. V jejím případě zaujal příběh Romana, který se chtěl již od páté třídy stát policistou. „Dnes je mu dvacet a studuje obor kriminalistika a kriminologie na vysoké škole AMBIS v Praze. Roman je vlastně jedním z prvních dětí, které jsme přijali do programu, takže už je s námi téměř 10 let. Cíleně si jde za svým snem a neustupuje ze své cesty a to se nám na něm moc líbí,“ říká ředitelka organizace Michaela Chovancová.

Ocenění Zlatý banán si ze třetí pozice odnáší ještě Aliance žen s rakovinou prsu, která pomáhá onkologicky nemocným pacientům a současně podporuje další organizace působící v této oblasti. Do soutěže přihlásila příběh Nikoly, která sama ve svých 23 onemocněla rakovinou prsu, nemoc porazila a sama začala vést projekt BELLIS, který pomáhá mladým ženám poprat se s tímto onemocněním. Právě v těchto dnech jde do tisku kniha Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu, na které se podílela a která může pomoci stovkám dalších pacientek. 

Více o oceněných organizacích a jejich příbězích se dozvíte ve videích z předání cen.

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. Seznam prověřených neziskovek najdete na www.znackaspolehlivosti.cz.

O soutěži Zlatý banán

„Zlatý banán“ je soutěž pro veřejně prospěšné organizace, které jsou držitelem značky spolehlivosti. Oceňuje organizace za konkrétní příběhy jejich klientů nebo pracovníků, kteří dennodenně naplňují poslání svých organizací a pomáhají potřebným. Za pořádáním soutěže stojí Asociace veřejně prospěšných organizací ČR. Kompletní seznam vítězných příběhů lze nalézt na www.zlatybanan.cz.

Vítězná trofej Zlatý banán je vyrobena z křišťálu ve sklářském atelieru Glass Ateliér Morava ve Vizovicích. Partnery letošního již II. ročníku jsou společnosti McDonald´s, Sirowa Czech, s.r.o., Nadační fond pomoci, Alza.cz, Lilearning, Glass Ateliér Morava.

 

O NROS

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) patří k nejstabilnějším nadacím v České republice, která podporuje vzájemně a veřejné prospěšné aktivity neziskových organizací a tím posiluje občanskou společnost. Od svého založení úspěšně podpořila více než 8 000 projektů částkou přesahující 1,8 miliardy korun. Nadační příspěvky poskytuje z grantových programů pocházejících z individuálních či firemních zdrojů.
NROS již osmým rokem oceňuje nejlépe řízené neziskové organizace v několika kategoriích soutěže Neziskovka roku. Partnery letošní soutěže Neziskovky roku 2020 byly Nadace ČEZ, Česká spořitelna, Deloitte a Nadace PRECIOSA.

Kompletní výsledky soutěže Neziskovka roku 2020

Kategorie MALÁ NEZISKOVKA
 • Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem, z. s.
 • Mumraj z.s.
 • MEDICA Třinec, z.ú.
 • Český svaz chovatelů, z.s., Základní organizace CHKo Mikulášovice
 • Česká maltézská mládež, z.s.
 1. místo Český svaz chovatelů, z.s., Základní organizace CHKo Mikulášovice
 2. místo Mumraj z.s.
 3. místo Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem, z. s.
Kategorie STŘEDNÍ NEZISKOVKA
 • Clementas Kolín, z.ú.
 • Oblastní charita Kutná Hora, Středisko Na Sioně (SNS)
 • Zdislava Veselí, z.ú.

Nebylo uděleno 1.,2.,3. místo

Kategorie VELKÁ NEZISKOVKA
 • Charita Uherský Brod
 • CEDR Pardubice o.p.s.
 • MENS SANA, z.ú.
 • Dům tří přání, z.ú.
 • Sdružení Neratov, z.s.

Bylo uděleno 3. místo – Charita Uherský Brod

Cena veřejnosti

 • Sdružení Neratov, z.s., druhá v pořadí byla u veřejnosti organizace CEDR Pardubice o.p.s.

Kompletní výsledky soutěže Zlatý banán 2020

 1. místo – TŘI, z.ú., příběh„O přijetí nezbytnosti odcházení a kráse doprovázení“ 
 2. místo – Dejme dětem šanci o.p.s., příběh „Roman“
 3. místo – Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., příběh„Nejsi na to sama“

Kontakt pro média:
AVPO ČR Monika Jindrová, jindrova@avpo.cz, tel.- 724 17 32 17
NROS Jan Placák, jan.placak@nros.cz, tel.- 737 477 679