Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Dá se v neziskovce vzdělávat jako ve firmě?

E-časopis Firemní vzdělávání, prosince 2019

O neziskovém sektoru se poslední dobou hodně mluví. My jsme se však v článku zaměřili na specifika vzdělávání a rozvoje pracovníků neziskovek. V čem jsou stejní a odlišní od jiných?

Pokud jste se někdy dostali do kontaktu s neziskovou organizací a měli možnost nahlédnout pod její slupku, možná jste došli k závěru, že neziskovky vlastně fungují stejně jako byznys. Nakonec jde všude o peníze. Dnes už se tomuto jednoduchému a nabízejícímu se zobecnění intenzivně bráním. V neziskovém sektoru pracuji od roku 1996. Přiznám se, že sám jsem si nějakou dobu myslel, že pokud chceme řídit a vést úspěšnou neziskovku, je třeba se poučit v byznysu. Jenže stejně tak jako stát není firma, i když se to někteří lidé snaží změnit, ale zatím neúspěšně, podobně je to s neziskovkami. V mnoha věcech je možné souhlasit, že např. jednotlivé procesy jsou vesměs stejné jako ve firmě. Existují ale oblasti, kde je realita diametrálně odlišná. Týká se to i vzdělávání lidí.

Celý článek najdete v e-časopisu Firemní vzdělávání, prosince 2019

Infografika Cesta dárce