Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 10 „Neziskovky platí zaměstnance, místo aby dávaly peníze potřebným!“ – Co my na to?

Peníze mezi potřebné rozděluje opravdu jen malá část neziskovek. Daleko více je takových, které za ně zabezpečují různé služby. K čemu by byly potřebným peníze, kdyby se o ně neměl kdo postarat?

Shromažďovat peníze od dárců a dále je rozdělovat na veřejně prospěšné aktivity nebo přímo potřebným jednotlivcům je úloha nadací a nadačních fondů. Tento typ neziskovek je samozřejmě důležitý, avšak jde jen o malou část neziskového sektoru.

Více je takových neziskovek, které zabezpečují služby nebo nabízejí různé druhy aktivit. Jejich činnosti jsou často velmi specializované, stejně jako potřeby lidí, pro které tu jsou a se kterými pracují. Proto je musí vykonávat profesionálové, kteří své práci rozumí a jsou k dispozici vždy, když je jich třeba. Svou práci ale nemohou vykonávat (pokud nejsou dobrovolníci) zdarma.

Peníze vynaložené na služby jsou dobře vynaložené peníze. Jen je škoda, že tolik práce a nákladů spolyká administrativa, kterou na neziskovky uvaluje stát.

Námět zpracoval Aleš Mrázek, AVPO ČR

Děkujeme

 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE