Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 11 „V době koronavirové krize se po neziskovkách slehla zem“ – Co my na to?

Kde jsou všechny ty neziskovky?

Proč nepomáhají, když by mohly být konečně užitečné? Takové otázky se skutečně objevovaly. Neuváženě se v podobném duchu vyslovil i pan předseda vlády, nutno dodat, že se za to omluvil.

Neziskovky jsou ve skutečnost od začátku koronakrize v první linii. Mnohé z nich se proměnily v krejčovské dílny, kde se šijí roušky. Další zase rozváží nákupy a ochranné prostředky seniorům a dalším lidem, pro které je nebezpečné vycházet. Především ale neziskovky zůstávají nablízku lidem, o které se staraly už dříve.

Těžkosti, kterým přitom čelí, mohou být různé. Řada pobytových služeb minimalizovala kontakt s okolním světem. V jiných případech zase pracovníci neziskovek dále navštěvují klienty, ačkoli byli sami zpočátku nedostatečně vybaveni ochrannými prostředky. Další neziskovky byly nuceny hledat alternativní způsoby, jak zůstat nablízku lidem, pro které tu jsou.

Na našich stránkách si můžete prohlédnout fotogalerii, která ukazuje alespoň malý zlomek aktivit našich členských organizací. Zdokumentovat a vyfotit nelze ani zdaleka vše. Je třeba respektovat soukromí příjemců pomoci. Pomáhající neziskovky se musí věnovat důležitějším věcem než focení.

Význam pomoci neziskovek si v této složité době naštěstí dobře uvědomují některé velké firmy. Už v polovině března, na začátku nouzového stavu, se na nás obrátila společnost Škoda auto, a.s. s nabídkou zapůjčení automobilů do terénu pomáhajícím organizacím. Spolupráce pokračuje dál, Škoda auto a.s. daruje 100 automobilů vybraným poskytovatelům sociálních a zdravotních služeb. Děkujeme za všechny, kterým tato skvělá možnost pomůže!

Námět zpracoval Aleš Mrázek, AVPO ČR
Děkujeme

 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE