Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 5 „V nezisku pracují všichni zadarmo“ – Co my na to?

„Vy děláte v neziskovce? A čím se živíte?“

Ano, i v neziskovce je normální dostávat za práci odměnu.

Tento častý mýtus vychází z představy, že pracovat pro neziskovku přece není běžná práce, je to jen takový koníček. Něco jako když občas v lese posbíráte odpadky nebo donesete staré sousedce nákup. Ano, i tak se dá jistě „dělat dobro“, ale nemíchejme jablka s hruškami.

Neziskový sektor je v České republice velmi široký a pestrý, odráží potřeby, zájmy a témata různých skupin obyvatel. Patří sem spolky o pár lidech, kteří o víkendu opravují vesnickou kapličku nebo pořádají sousedská setkání. Stejně tak mezi neziskovky patří pečovatelský dům, který poskytuje odborné činnosti typu sociální práce či sociální služby. 

Je něco nemorálního na tom, aby někdo, kdo má expertní kvalifikaci a denně dělá psychicky (a často i fyzicky) velmi náročnou práci, za ni dostával také zaplaceno? Lidé v neziskovkách si za svoji práci zaslouží dostat zaplaceno stejně jako prodavač v samoobsluze, lékařka, pilot nebo zedník.

A stejně jako v každé jiné organizaci, i v neziskovce je potřeba činnosti a práci lidí koordinovat, platit nájem využívaných prostor a spotřebované energie, odvádět za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE