Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

#MytyoNezisku č. 8 „Neziskovky by měly být vděčné za cokoliv!“ – Co my na to?

Raději málo kvalitních věcí než hodně odpadků. Vděk za každou cenu?

Když věci doslouží nám, neznamená to, že se už nedají použít. Oblečení, knihy, elektronika… to všechno a spousta dalších věcí může najít nové majitele prostřednictvím charitativních obchodů. Má to však jedno velké ALE. Darované věci musí být čisté a funkční.

„Každý týden dokážeme naplnit velký kontejner darovanými věcmi. Nemáme pro ně využití, lidé nechtějí nakupovat věci, které jsou rozbité, znečištěné nebo nefunkční. Bohužel právě takové věci často od dárců dostáváme“, přibližuje situaci Nikol Burešová z Pet Heroes.

„Jsme rádi, že nás lidé chtějí darem podpořit, ale je pro nás nesmírně časově i finančně náročné zajišťovat třídění a likvidaci takových nepoužitelných darů. Vy byste si snad v charitativním obchodě koupili polámaný hřeben plný vlasů nebo špinavá sluchátka do uší?”, doplňuje Nikol.

Je to tak, všechny věci, které do obchodu lidé nosí, musí někdo vytřídit a zkontrolovat.

Jeho čas znamená výdaje za mzdu.

Každý pytel, který se vyhodí, znamená výdaje za svoz odpadu. Vývoz velkoobjemového kontejneru vyjde až na 7.000 Kč.

Neziskovky jsou převážně vděčné a skromné, ale nejsou odpadkovým košem.

Dary, které mohou přijímat a které jim skutečně pomohou a podpoří jejich činnost, jsou takové, za které by dárci byli ochotni sami v obchodě zaplatit. Svetr napadený moli, použité kalhotky, rozbité rádio nebo triko s fleky v podpaží to určitě není.

Děkujeme za námět: Nikol Burešová, Pet Heroes z.s.

 

Všechny „Mýty“ najdete ZDE