Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Neziskovky musí zapracovat na svých výročních zprávách

Praha, 12. února 2020: Standardy a doporučení pro zpracování kvalitních výročních zpráv neziskovek dnes představila Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR). Neziskovky se z materiálu mimo jiné dozví, jakou strukturu má výroční zpráva mít, jak nejlépe představit poslání organizace, zpracovávat finanční výkazy anebo uvádět organizační strukturu.

AVPO ČR tím reaguje mimo jiné na závěry průzkumu, který provedlo brněnské Centrum pro výzkum neziskového sektoru. Průzkum byl zaměřený na nadace. Této právní formě neziskových organizací nařizuje zpracování a publikování výročních zpráv zákon. „Pouze 90 nadací z 528 zveřejnilo všechny výkazy v průběhu své existence. Průzkum také ukázal, že zákonné povinnosti dlouhodobě plní spíše mladší organizace, s funkční webovou stránkou, sídlící v Praze a s jedním zakladatelem – fyzickou či právnickou osobou,“ říká Jakub Pejcal z Centra pro výzkum neziskového sektoru na Masarykově univerzitě v Brně.

Naším posláním je podporovat transparentnost a spolehlivost v neziskovém sektoru. Proto také spravujeme Značku spolehlivosti a dohlížíme na to, aby ji mohly dostat pouze organizace, které vedle řady dalších jiných povinností vydávají a zveřejňují kvalitní výroční zprávy,“ říká prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle něj se ale AVPO ČR nechce soustředit jen na vlastní členy a držitele značky. Svými aktivitami přispívá ke kultivaci a dobré pověsti celého neziskového sektoru. „Je třeba si přiznat, že jsou mezi námi i organizace, které často dělají úžasnou práci, ale ve své propagaci a otevřenosti vůči veřejnosti pokulhávají. Věříme, že zveřejněné standardy pro ně budou vodítkem a motivují je ke změně.“

Podle autora standardů a vedoucího hodnotitelů Značky spolehlivosti Aleše Mrázka by neziskové organizace neměly připravovat výroční zprávy jen proto, že jim to nařizuje zákon. Všem neziskovkám, včetně spolků a nadačních fondů, které ze zákona výroční zprávy sestavovat nemusí, doporučuje, aby jim věnovaly pozornost zejména v zájmu vlastní propagace a důvěryhodnosti.

Dobře připravená výročka je totiž skvělý materiál, který shrnuje všechny informace důležité pro dárce a další zájemce o práci dané organizace. V případě hodnocených neziskovek se výročními zprávami zabýváme. Nyní se s našimi zásadami a doporučeními budou moci seznámit i neziskovky, které Značku spolehlivosti nemají,“ doplňuje Mrázek.

***

Materiál se standardy zpracování výročních zpráv je ke stažení ZDE:

Standard pro zpracování výročních zpráv ke stažení

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru v České republice. Prověřeným organizacím uděluje Značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky.

V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. www.avpo.cz, www.znackaspolehlivosti.cz.

O CVNS

Centrum pro výzkum neziskového sektoru (CVNS) se profiluje jako interdisciplinární centrum výzkumu a studia neziskového sektoru a občanské společnosti, místo dialogu teorie s praxí a vzdělávací pracoviště zaměřené na další vzdělávání studentů a mladých vědeckých pracovníků. CVNS sídlí na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně.  http://cvns.econ.muni.cz/ 

Kontakt: Marek Šedivý, 603 154 999, sedivy@avpo.cz